12.3.21

5 tipů JAK BÝT EFEKTIVNĚJŠÍ | učení na státnice & zkoušky, práce na osobních & pracovních cílech


Naučit se na státnice na jedničku a zvládat u toho seriály, cvičení, vaření a spaní? Jde to. Dnes bych se s vámi chtěla podělit o metody, jak zvládat v kratším čase více věcí. Vždycky jsem měla pocit, že čím déle se budu učit nebo pracovat, tím lépe. Zakazovala jsem si sociální sítě, televizi, dokonce i cvičení a jakoukoliv jinou volnočasovou aktivitu. A to je tak strašně špatně.  

 

Učení na státnice nebo i práce nemusí být utrpení, pokud si ho sami neuděláte, tak jako já na bakaláři. Většinou tohle učení ani není efektivní, na státnice na bakaláři jsem šla brutálně vystresovaná, všechno se mi pletlo dohromady, měla jsem nedostatek spánku a až moc dostatek kofeinu v těle. Proto jsem změnila svůj systém.


1.     Nastavit si systém/ definovat si cíle

První krok je nejdůležitější – stanovit si cíle a nastavit si systém, jak jich chceme dosáhnout. Zeptejte se na otázku, co musím pro svůj cíl udělat a sepište si jednotlivé kroky na papír či počítače. Vyhledejte si potřebné informace, které pro začátek potřebujete. Následně jednotlivým krokům přidejte určitý čas. Pokud bych to měla dát na svém příkladu učení na státnice, měla jsem na státnice ze dvou předmětů a otázky odpovídaly názvům kapitol. Dala jsem si každý den na jednu kapitolu. A chtěla jsem, aby mi zbyl týden na opakování.

 

 

2.     Hranice soustředěnosti je denně max 6 hodin

Mozek je schopen přijímat nové informace maximálně 6 hodin denně, vyšší čas již není efektivní a mozek se přepracovává. Toto časové omezení mě strašně osvobodilo. Nemusíte se učit celý den, stačí si efektivně měřit čas strávený nad knížkami a zbytek času máte prostor pro jiné činnosti a odpočinek

 

3.     Pomodoro technika

   Jedná se o metodu, která zvyšuje produktivitu, efektivitu a pomáhá déle udržet koncentraci. Jde o úseky práce a krátkých přestávek

o   Tradičně se jedná o princip 25 minutové práce a 5 minutové přestávky, přičemž celý cyklus se opakuje = jeden cyklus se nazývá právě POMODORO

o   Já jsem se denně učila maximálně 5-6 hodin za den i s přestávkami, maximálně tedy 10- 12 pomodor

o   Můžete také narazit na jiné časové varianty 50 minut práce, 10 minut přestávka, při dlouhodobé práci mohou být ale zdlouhavé

 

 

4.     Motivace – videa jiných lidí co se učí nebo co pracují

Objevila jsem videa jiných lidí, kteří studovali, pracovali a to mě motivovalo. V učení jsem docela individuální člověk, který potřebuje svůj vlastní systém, ale tento typ videí na mě zabral jako motivace a podpora. Podobně jako když sedíte v knihovně. 

 

Doporučuji:

Strive to study – nabízí různě dlouhá pomodoro study sessions, které jsou s hudbou i bez hudby 

Merve – krásné prostředí Edinburgu 


Videa v sobě mají nastavený budík, takže se můžete řídit pouze podle nich

 

5.     Spánek, odpočinek a sport

Ačkoliv jsem noční sova a lépe se učím odpoledne a večer, ani jeden den během učení na státnice jsem nešla spát déle než v 11 hodin. Nedostatek spánku se podepíše na hladině stresu a sníží možnost se soustředit. Myslete proto na to, abyste spali alespoň 7-8 hodin denně. Také alespoň krátké procházky nebo cvičení je pro tělo i mysl důležité. Já osobně se snažím denně chodit alespoň 30 minut nebo cvičit 20-30 minut jógu.

 

 

TIPY PŘÍMO NA UČENÍ  A STRES: 

   Vypisovat si vlastní výpisky

o  protože tím, že si něco přečteme, pochopíme to a přepíšeme vlastními slovy se to vlastně učíme 

 

Pokud si něco nemůžete zapamatovat, kreslete si obrázky a schémata

o   Mozek si mnohem snáze zapamatuje obrázek než slovo. Jeden obrázek může vyjádřit několik slov. 

 

Nechte si pár dní na opakování 

o   Zkoušejte sami sebe. Finální opakování považuji za to nejdůležitější, je důležité vytrvat a nezdát to. Právě teď si mozek kategorizuje a tříbí všechny informace. Přepisujte na papír, vysvětlujte látku kočce, rodičům, zdím. 

 

Hlavně být v klidu

o   Státnice jsou velkou zlomovou událostí, ale důležité je zůstat v klidu a pokud možno bez stresu. 

§  Já jsem se naučila svůj stres ovládat tak, že si řeknu, že jsou v životě důležitější věci, na kterých záleží víc a pokud to nedám, tak to nevadí. 

§  Také se snažím aplikovat hluboké dýchání a vědomě se tak zklidním. 

§  Poslední tip je volně prodejný lék Guajacuran na nervozitu, úzkost a trému, který mi hrozně pomáhá v takto náročných situací. Nevím, jestli je to placebo, ale opravdu mě na státnice uklidnil. Tady bych chtěla pouze podotknout, že nejsem lékař, čili doporučuji raději jeho užívání zkonzultovat s lékařem.

 

 

 

SHARE:

1 komentář

  1. Správný přístup, je důležitý si u učení věci nezakazovat. Já při státnicích jsem normálně šla na procházku, jela s našimi na chalupu, nebo zašla s kámoškami na kafe, ani sociální sítě jsem si nezakázala a naopak, když jsem viděla na instagramu, jak se všichni učí tak mě to trochu posunulo dál.
    Měla jsem pár spolužaček a vlastně i kamarádku, které nevytáhly paty z domu a pak u státnic byly ty nejvíc stresující... a měly největší okna. Jinak vítej zpět na blogu.

    Somethingbykate

    OdpovědětVymazat

Blogger Template by pipdig