3.6.15

No longer a secondary school student

Včera jsem měla poměrně nabitý den. Vstávání v 5:40, jízda do Prahy na přijímačky a následně rychle do Plzně, kde jsem měla střední školu, na oficiální vyřazení a předání maturitního vysvědčení. Líčení a oblékání probíhalo v autě :-D.
Rozhodla jsem se, že vám ukážu, co jsem měla na sobě. Nechtěla jsem nic přehnaně formálního, ale zároveň ne nic civilního. Takže jsem zvolila střední cestu, kdy stříbrné náušnice a podpatky dodaly šatům nový vzhled.
Co myslíte? :-)

I had a pretty busy day yesterday. It all started at 5:40 in the morning (trying to wake up), then I went to Prague to do the entrance exams. Immeadiately after that I had to go to the city, where my secondary school was- Pilsen. We had an official event in which we were given graduate diploma. I had to do my makeup and dress in  a car :-D
I wanted to show you, what I was wearing. I did not want to wear anything too formal but, on the other hand, nothing like a daily wear. I went for silver earings and shoes, which added the dress a new look. What do you guys think?


shoes- Zara
dress- Pepe jeans (old)
earrings- HM

SHARE:

11 komentářů

Blogger Template by pipdig