6.11.17

Jak být produktivní - když se vám nic nechce

Asi to všichni známe. Občas potřebujeme udělat strašně moc věcí, ale náš mozek si prostě vymyslí, že se mu nechce. Uklidit? Ne díky. Učit se? Ani náhodou. Jít sportovat? Ani mě nehne. Pracovat? Aha, tak jindy. Jakákoliv možná, trochu namáhavější činnost, je prostě nemyslitelná.

Lenost.

To slovo existuje z nějakého důvodu. Někde jsem dokonce četla studii, že je dědičná. Ale nezoufejte. I geny se dají pokořit :D.
V dnešním článku vám chci ukázat několik typů, které mě osobně pomáhají v tom začít něco dělat a zahnat tenhle začarovaný kruh a mít ze sebe na konci dne lepší pocit. Nedávno jsem totiž měla sérii několika dnů, kdy mi prostě nic nešlo - neměla jsem energii, náladu, chuť dělat vše potřebné. Většinou tohle u mě nastává, pokud toho mám moc před sebou a nevím JAK a KDE začít, většinou pak dělám nesmyslné věci dokola, které mi stejně nic nepřináší - např. dokola projíždím sociální sítě.
1. Sport - vždy, kdy se mi nechce jít například běhat, zeptám se sama sebe. ,,Budu litovat toho, že jsem šla běhat nebo toho, že jsem běhat nebyla?´´ Odpověď je asi jasná. Sport je no.1 aktivita, která mě rozproudí, vyčistí hlavu a pomůže si věci ujasnit. Pokud nemám vyloženě náladu a sílu se přemlouvat na opravdu velkou fyzickou zátěž, zvolím namísto běhu či tance jógu, při které si krásně odpočinu. Pokud nechci jít vyloženě do studia, cvičím podle videí na YouTube - je jich tam opravdu spoustu. Často se mi stává, že před začátkem cvičení mám pocit, že bych spíš měla dělat povinnosti místo pohybu, ale ve výsledku mě 30-60min opravdu nezabije, jelikož čas mého odkládání je mnohonásobně delší.
2. TO DO list. Sepíšu si seznam věcí, které potřebuji udělat. Rozdělím si je na ty, které opravdu hoří a musí být dnes prostě hotové (úkoly, učení na test, spolupráce,..) a na ty ostatní, které nechám na zítra, na týden, nebo mohou počkat i měsíc.
Většinou když řídím v autě, napadá mě milion věcí, které jsem měla/mám udělat. Mám proto vždy po ruce papír a tužku a tyhle nezbytnosti si vždy, hned co dořídím, sepíšu na papír (nebo v rámci zastávek na červenou, ale asi bych to neměla zmiňovat).

3. Úklid pracovního prostoru. Zabere to jen pár minutek a většinou se mi do toho taky nechce, ale uklidíte si tak životní prostor pro práci a bude se vám daleko lépe pracovat. Pokud převážně trávíte svůj čas za stolem, je taky super vytvořit si místečko, kde se budete cítit dobře - vylepíte si zeď oblíbenými citáty, obklopíte se oblíbenými věcmi a nebo si třeba vytvoříte motivační nástěnku s cíli, která vás pak bude nakopávat k lepším výsledkům. Ráda také pracuji večer při zapálené svíčce, která mi dodává pocit klidu, což se hodí, když se vám zdá, že nic nestíháte.

4. Dovolte si odpočinek. I když se vám zdá, že je to ta jediná věc, co celý den děláte, možná to vaše tělo opravdu potřebuje. Já si většinou nastavím limit a povolím si třeba ještě hodinku dobra, kdy se můžu prostě jen válet a dívat se na videa na YouTube. Nebo třeba jeden díl seriálu.

5. Práce pouze 20 minut, pak přestávka. Nastavit si čas doby práce zvyšuje produktivitu. Pracovat v menších časových intervalech je efektivnější než několik hodin v kuse. Nejhorší je pro mě vždy začít a zabrat se do daného úkolu, což se mi po vyhrazeném 20minutovém úseku většinou povede a nakonec se tomu věnuji i déle bez přestávky, než jsem původně plánovala. Co mám ráda při práci i učení je hrnek čaje nebo kafe. Čím věší, tím lepší. Je to takové zpříjemnění nepříjemného.

Mám ještě spousty tipů, které mi pomáhají překonat tenhle nepříjemný líný pocit. A co vy? Máte nějaké další tipy?
Share:

8 komentářů

 1. Moc pěkná postel, můžu se zeptat odkud je?

  OdpovědětVymazat
 2. šport je naozaj najlepší na odreagovanie a nabratie novej energie :-) skvelý článok ❤ xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovědětVymazat
 3. Dobré typy..mne sa niekedy tiež nechce nič a ešte ked je tu neporiadok, tak už duplom nie a musím dostať amok a zacat vsetko upratovat a potom sa citim lepsie..:D ale naozaj niekedy stracam cas skrolovanim aj toho co som uz stokrat videla a prejde kopec casu, ktorý som mohla využiť na nieco ine.. :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. úžasný článok, toto sa mi momentálne veeeľmi hodí :D inak bod s prestávkami je môj obľúbený :D :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 5. Sport je super, stejně jako odpočinek u seriálu. Máme to dost podobně musím říct, taky se mi nechce a říkám si, že prostě 30 minut MUSÍM, ale pak se do toho tak zaberu, že ten čas letí strašně rychle a najednou koukám a učím se třeba hodinu a půl v kuse :D To si pak ovšem zaslouží odměnu - aspoń hodina seriálůůů

  OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig